projekt antresoli

Antresola – czy to dobry pomysł?

Total
0
Shares

Stylowa antresola zwiększa powierzchnię użytkową nieruchomości, a także wpływa na jej efekt wizualny. Decydując się na stworzenie antresoli, warto wziąć pod uwagę czynniki, określające zasadność jej montażu. Nie we wszystkich bowiem pomieszczeniach antresola będzie prezentowała się stylowo. Podstawą do stworzenia antresoli jest kubatura pomieszczenia. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jego wysokość, następnie skupić się na doświetleniu i powierzchni podłogi. Antresola wymaga dużej przestrzeni, dlatego najbardziej zasadna jest we wnętrzach typu loft lub studio, tworzących otwartą przestrzeń użytkową, o wysokości co najmniej 350 cm.

Jak zamontować antresolę?

Jeżeli antresola jest odpowiednim elementem wystroju dla wnętrza, warto starannie przygotować jej konstrukcję, aby stanowiła trwały, solidny element użytkowy. Najczęściej na antresoli przygotowujemy przestrzeń sypialną lub wypoczynkową, w pomieszczeniach o wysokości 400 cm możemy pokusić się o wydzielenie w jej obrębie strefy do pracy, z biurkiem i wygodnym fotelem. Antresole najczęściej wykonuje się na konstrukcji drewnianej. We wnętrzach industrialnych spotykamy również antresole na konstrukcji metalowej. Drewnianą antresolę należy wzmocnić belkami, na których będzie opierała się solidna konstrukcja. Stosujemy śruby ciesielskie, łączniki oraz deski o szerokości co najmniej 1,6 cm, na nich powstanie warstwa z płyty OSB. Z desek należy stworzyć szkielet, odpowiednio wzmocniony profilami aluminiowymi od spodu. W celu wygłuszenia oraz stłumienia dźwięku kroków na konstrukcji, warto zastosować warstwę wełny mineralnej oraz folię paroizolacyjną. Spód należy obić płytami GK. Najczęściej na antresoli stosujemy wykończenie podłogi takie samo, jak w salonie, czy też całej, otwartej przestrzeni, znajdującej się pod konstrukcją. Schody, prowadzące do antresoli powinny stanowić komfortowy w użytkowaniu ciąg komunikacyjny, dlatego warto przewidzieć odpowiednią ilość miejsca, niezbędną do wykonania konstrukcji. Schody można obić płytą OSB i obłożyć tym samym materiałem, z którego wykonana jest podłoga. Dla konstrukcji metalowej sprawdzą się schody modułowe, stalowe.  W przypadku, gdy dostępna przestrzeń uniemożliwia wykonanie schodów, konieczna będzie drabinka. Można zrezygnować z barierki, tworząc efekt minimalizmu, wykonać ją z drewna lub malowanej proszkowo stali. Użytecznym pomysłem będzie wykorzystanie otwartego regału, który posłuży do przechowywania, a jednocześnie odgrodzi przestrzeń antresoli od wzroku osób, przebywających na głównym poziomie mieszkania.

Zobacz również:  Jak zaprojektować idealne domowe biuro?

Antresola i jej przeznaczenie

Antresola w wysokim pomieszczeniu tworzy niezwykle efektowny element aranżacyjny, zachwycający stylem i jakością. Stanowi doskonałe uzupełnienie dużej, wysokiej przestrzeni. W pomieszczeniach wysokich, lecz niewielkich warto stworzyć antresolę, która nie zajmie zbyt dużo miejsca, pamiętając o rozsądnym zagospodarowaniu przestrzeni pod nią. Doskonałym pomysłem na wykorzystanie powierzchni pod antresolą jest aneks kuchenny. Zabudowa znakomicie wkomponuje się w konstrukcję antresoli, a pochłaniacz o dużej mocy poradzi sobie z zapachami gotowania. Pod antresolą można stworzyć relaksacyjny kącik z sofą i telewizorem. Antresola sprawdzi się również nad przestrzenią komunikacyjną, tworząc wrażenie mieszkania niższego, niż jest w rzeczywistości. Warto zadbać o odpowiednie doświetlenie przestrzeni antresoli. Znakomicie sprawdzi się w roli zacisznej enklawy miłośnika książek lub w roli sypialni. Jeśli wysokość na to nie pozwala, nie musisz upierać się przy ramie łóżka. Kładąc materac bezpośrednio na podłodze, można zyskać dodatkowe centymetry nad głową. Niech antresola stanie się ulubioną przestrzenią mieszkania, miejscem, w którym można wypocząć. Każdy z nas w dzieciństwie marzył o domku na drzewie. Jeśli nieruchomość posiada znaczną wysokość, nie można zmarnować szansy na realizację dziecięcych marzeń w odrobinę innej formie.

Zobacz również:  Jak zaprojektować idealne domowe biuro?

Jak antresola wpisuje się w styl wnętrza?

Antresola doskonale komponuje się z nowoczesnym stylem aranżacyjnym, wpisującym się w klimat industrialny. Inspirowane budowlami przemysłowymi, klimatyczne lofty są pomieszczeniami wysokimi, w których antresola wygląda doskonale. W zależności od pozostałych elementów wystroju przestrzeni, warto dopasować konstrukcję do modelu drewnianego lub metalowego. W antresolę można wkomponować elementy szklane. Świetnie pasuje do apartamentów, zlokalizowanych w nowoczesnych budynkach lub kamienicach, wyróżniających się dużą wysokością pomieszczeń. Antresola to doskonały pomysł dla mieszkań, zlokalizowanych w centrach miast oraz na przedmieściach. W domach jednorodzinnych, których projekty uwzględniają otwartą przestrzeń nad częścią budynku, warto zrezygnować z antresoli, ciesząc się unikalną aranżacją oraz zachwycającym efektem przestrzeni. Antresola zdecydowanie bardziej pasuje do mieszkań, niż do domów. Jej miejski charakter komponuje się idealnie ze stylem aranżacji nowoczesnych mieszkań, stwarzając w nich dodatkową przestrzeń.

Na stronie https://domnanowo.pl/antresola została dokładnie opisane antresola wraz z ciekawymi przykładami aranżacji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać