Jak urządzić biuro w domu? Funkcjonalne aranżacje

Jak urządzić biuro w domu? Funkcjonalne aranżacje

Total
0
Shares

Praca w domu powinna odbywać się w dogodnych warunkach. Jak zaaranżować domowe biuro, aby dobrze spełniało swoją rolę? Warto zapoznać się z poniższymi wskazówkami.

Meble do biura domowego

Podstawą wyposażenia każdego pomieszczenia są dobrane meble i sprzęty. W przypadku biura, również domowego, meble muszą być szczególnie ergonomiczne. Łatwe w użytkowaniu i transporcie, komfortowe meble to kluczowy element aranżacji biura domowego. Istotny jest przede wszystkim dobór krzesła i biurka. Warto wybierać krzesła biurowe z odpowiednio wyprofilowanym oparciem i podłokietnikami. Taki fotel to sposób na profilaktykę chorób kręgosłupa. Przypadłość zwana okrągłymi plecami jest plagą wśród pracowników biurowych. Dlatego wybór odpowiedniego siedziska jest tak istotny! Ważna jest opcja regulacji wysokości fotela. Wysokość musi być idealnie dostosowana względem umiejscowienia blatu biurka. Biurko do pracy powinno umożliwiać wykonywanie wszelkich działań w pozycji wyprostowanej. W pobliżu biurka warto umieścić organizatory i kosz na odpadki. Organizatory dostępne są w różnych formach, również na kółkach. Dobrym rozwiązaniem będą meble wykonane z tworzyw przejrzystych. Taki organizator umożliwia łatwe odszukanie potrzebnych dokumentów.

Odpowiednie oświetlenie w biurze

Nie bez znaczenia jest również odpowiednie doświetlenie pomieszczenia. Należy stosować zarówno lampy sufitowe, jak też stojące lub stołowe. Podczas czytania, pisania i pracy przy komputerze konieczne są co najmniej dwa źródła światła. Lampę stołową lub stojącą powinno się umieszczać po lewej stronie, a w przypadku osób leworęcznych po stronie prawej. Takie postępowanie pomaga zminimalizować ryzyko chorób oczu. Taką samą zasadą warto kierować się ustalając pozycję biurka względem okna. Nie należy siedzieć przodem do okna, ponieważ obraz roztaczający się za szybą może skutecznie rozpraszać uwagę. Z kolei usytuowanie tyłem do okna powoduje trudności spowodowane odbiciami światła na ekranie.

Praca w domu – zalety i wady

Pracując w domu powinno się przede wszystkim wyznaczyć konkretne pomieszczenie, przeznaczone tylko do pracy. Warto wcześniej porozmawiać z pozostałymi domownikami, aby nic nie zakłócało spokoju w wyznaczonych godzinach. Praca w skupieniu jest dużo bardziej wydajna niż działanie, któremu towarzyszą liczne czynniki rozpraszające. Częste przerwy nie zawsze są udogodnieniem. Czterogodzinna, produktywna praca bywa odpowiednikiem spokojnej pracy ośmiogodzinnej. Pracując w domu często trudno jest zachować dyscyplinę. Jeśli jednak uda się wprowadzić w życie konkretne zasady, taka praca może być spełnieniem marzeń. Dostosowanie grafiku do własnych potrzeb, komfort własnego domu, możliwość łączenia obowiązków zawodowych z rodzinnymi – wszystko to jest możliwe! Kluczem do sukcesu jest wypracowanie i stosowanie systemu organizacji pracy.

Praca w domu jest marzeniem wielu pracowników etatowych i początkujących przedsiębiorców. Realizacja tego planu jak najbardziej jest możliwa. Warto rozpocząć od odpowiedniego wyposażenia i aranżacji gabinetu. Kolejnym krokiem jest opracowanie szczegółowych zasad pracy. Następnie można już bez obaw rozpocząć komfortową pracę w zaciszu własnego domu!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *