budowanie domu

Budowa domu – od czego zacząć

Total
0
Shares

Budowa domu to spore wyzwanie, które wymaga dokładnego przemyślenia. Warto wiedzieć z czym przyjdzie nam się zmierzyć, o co warto zadbać i na co uważać. Proces budowy domu można podzielić na kilka etapów.

Działka

Wybór odpowiedniej działki to zadanie najważniejsze i bez wątpienia wymagające. Przed zakupem działki koniecznie należy sprawdzić:

  • zapisy w księdze wieczystej – znajdą się tam informację na temat właściciela działki, potencjalnych obciążeń (np. hipoteka) oraz wielkości i przeznaczenia działki
  • miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego
  • uzbrojenie – dostęp do mediów i koszty przyłączenia
  • rodzaj gruntu – czy możliwe jest na nim postawienie budynku, trzeba wykonać badania geotechniczne
  • otoczenie działki – występowanie budynków przemysłowych, duże zagęszczenie budynków mieszkalnych, ruchliwe ulice itp.
  • infrastruktura, odległość od centrum miasta, dostępność komunikacji publicznej

Projekt

Jeśli mamy już wybraną działkę kolejnym krokiem będzie wybranie odpowiadającego nam projektu architektoniczno-budowlanego. Oprócz gotowych projektów istnieje możliwość zlecenia architektowi przygotowania indywidualnego projektu, co jest zdecydowanie lepszą opcją (pozwala na stworzenie własnego, oryginalnego projektu). Poza tym trzeba jeszcze określić położenie budynku na działce oraz wyznaczyć drogę dojazdową.

Zobacz również:  Dachówki solarne: 4 Korzyści płynące z zastosowania dachówek solarnych jako materiału do tworzenia dachu.

Pozwolenie na budowę

Mając zakupioną działkę i projekt budowlany możemy zacząć starać się o pozwolenie na budowę domu. Oprócz wniosku o pozwolenie trzeba załączyć również inne dokumenty, takie jak:

  • projekt (4 egzemplarze)
  • zaświadczenie właściwej izby samorządu zawodowego potwierdzające,że projektant jest wpisany na listę i ma stosowne uprawnienia
  • oświadczenie złożone przez inwestora, że jest on uprawniony do dysponowania nieruchomością
  • w przypadku gdy dla danej działki nie ma planu zagospodarowania przestrzennego również decyzję o warunkach zabudowy

Przygotowanie terenu budowy

Przygotowanie należy zacząć od ogrodzenia placu budowy. Pracę zaczyna się od przygotowania gruntu pod budowę fundamentów domu. Ich głębokość zależna jest od nośności gruntów, a także od poziomu wód gruntowych i strefy przemarzania. Fundament jako podstawa każdego budynku jest niezwykle istotnym jego elementem, dlatego tak ważne jest by został dobrze wykonany. Błędy przy wykonawstwie będą mieć ogromny wpływ na użytkowanie i naprawienie ich może okazać się niemożliwe. Żeby zapewnić dużą wytrzymałość i odporność na korozję trzeba wybrać odpowiedniej jakości beton.

Zobacz również:  Różne sposoby wykorzystania energii słonecznej

Dom w stanie surowym

Postawienie ścian i komina to kolejny krok w procesie budowy domu. Trudności mogą tutaj sprawić prace związane z pokryciem dachu. Po zakończeniu prac mamy już dom w stanie surowym.

Wykonanie instalacji

Tutaj istotne jest by prace były prowadzone przez osoby z odpowiednimi kwalifikacjami i doświadczeniem oraz by zostały przeprowadzone zgodnie z przepisami. Po zakończeniu działań należy sprawdzić instalację.

Wykończenie

Na koniec pozostaje montaż posadzki, malowanie ścian, wyposażenie kuchni i łazienki oraz wykonanie elewacji budynku. Po wszystkim zgłaszamy do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, że budowa została zakończona

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać