Mieszkanie w stanie deweloperskim

Wszystko o stanie deweloperskim – co musisz wiedzieć?

Total
0
Shares

Przeglądając oferty dostępnych na wynajem bądź kupno różnych mieszkań lub domów zdarza się, że osoby chcące się na to zdecydować spotykają się z określeniem, że dostępne lokum ma zostać udostępnione w stanie deweloperskim. Niestety, wciąż zdarza się, że bardzo wielu zainteresowanych nie rozumie, co tak właściwie oznacza to pojęcie. Co gorsza, nie ma ono jednoznacznej definicji.

Stan deweloperski – czym jest?

Tak naprawdę mieszkania lub domy będące w stanie deweloperskim dla każdego mogą oznaczać coś zgoła innego. Dlatego zalecanym jest, aby dokładnie czytać umowy najmu lub kupna, aby mieć świadomość, w jakim stanie zostanie nam oddane do użytku lokum. Z pojęciem stanu deweloperskiego związany jest stopień wykończenia. Najbardziej trafne jego określenie to: wszelkie wybudowane mieszkania czy domy zawierające wszystkie niezbędne media, ale będące bez wykończenia. To osoba, która decyduje się na pozyskanie czegoś będącego w takim stanie, musi liczyć się ze świadomością konieczności doprowadzenia prac do końca. Nie w naszym lokum nie uświadczymy więc takich rzeczy jak przykładowo: otynkowane sufity i ściany, położona podłoga, drzwi wewnętrzne, czy meble. Kupno wszystkich potrzebnych akcesoriów oraz niezbędne prace wykończeniowe będą spoczywały na naszych rękach. Dopóki ich nie wykonamy, mieszkanie lub dom nie będą nadawały się do zamieszkania. 

Stan deweloperski jest kolejnym po stanie surowym zamkniętym etapem budowy. Różnią się one między sobą tym, że w tym pierwszym mamy wstępnie wykończone pomieszczenia. W tym drugim nie może być o tym mowy. Wiąże się on jedynie z zakończeniem planowanej budowy. 

Co otrzymujemy w standardzie?

To, co otrzymujemy w standardzie stanu deweloperskiego może obejmować różne elementy. Najprawdopodobniej możemy spodziewać się ukończonej elewacji oraz działających wszystkich przyłączy. Ponadto, zależnie od sytuacji, możemy zastać podłogę, drzwi do mieszkania, otynkowane ściany wymagające jedynie pomalowania oraz działające gaz, elektryczność, prąd, ogrzewanie, wentylację oraz instalację wodno-kanalizacyjną. Także możemy zastać parapety oraz – w zależności od tego, czy je posiadamy – taras lub balkon z płytkami i wykończonymi balustradami. 

Przeglądając oferty i czytając umowy najmu lub zakupu, istnieje szansa, że spotkamy się również z takim terminem jak stan stan deweloperski podwyższony. Oznacza on, że w naszym lokum zostały już wykonane pewne działania wykończeniowe. Poza tym jest spora (ale nie jednoznacznie określona) różnica między etapem urządzenia i wyposażeniem na korzyść wersji deweloperskiej podwyższonej. 

Zalety standardu deweloperskiego

Jedną z największych zalet stanu deweloperskiego domów lub mieszkań jest cena. Takie wersje są bowiem zdecydowanie tańszą opcją od tych w pełni wyposażonych i wykończonych. Ponadto sami możemy zdecydować o tym, jak zaplanujemy ostateczne prace w zakupionym lub wynajętym lokum (dobór materiałów, swoboda wykończenia). Osoby decydujące się na stan deweloperski mają pełną dowolność w przeprowadzeniu aranżacji wnętrz. Z pewnością dla wielu są to bardzo ważne czynniki, które mogą przeważyć o tym, że zdecydują się one na taki standard wykończenia.

Zobacz również:  Jaka markiza na balkon i taras?
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać
markiza

Jaka markiza na balkon i taras?

Każdy kto posiada balkon lub taras z pewnością zgodzić się z tym, iż markiza to przydatne wyposażenie. To idealna ochrona przed promieniami słonecznymi lub padającym deszczem. Żadne warunki atmosferyczne nie…
Zobacz post