markiza

Jaka markiza na balkon i taras?

Total
0
Shares

Każdy kto posiada balkon lub taras z pewnością zgodzić się z tym, iż markiza to przydatne wyposażenie. To idealna ochrona przed promieniami słonecznymi lub padającym deszczem. Żadne warunki atmosferyczne nie są wstanie zakłócić relaksu. Warto zatem wiedzieć jaką markizę wybrać i czym się kierować przy jej wyborze.

Rodzaje dostępnych markiz

Przede wszystkim wiedzieć trzeba, że na rynku dostępne są różne rodzaje markiz. Każda z nich przeznaczona jest do konkretnego miejsca. W pierwszej kolejności wymienić można markizy balkonowe. Ich główną funkcją jest ochrona balkonów oraz okien balkonowych przed silnymi promieniami słonecznymi. Drugi rodzaj markiz to markizy tarasowe. Są zdecydowanie większe od tych balkonowych. Służą zatem do osłaniania tarasów, a nawet ogródków. Co ważne, markizy tarasowe posiadają regulowany kąt nachylenia. Dzięki temu można je ustawić wedle konkretnych potrzeb. Duże markizy tarasowe wyposażone są także w boczne wsporniki. Dzięki temu nie uszkodzi jej nawet silny wiatr. Warto także wspomnieć o markizach koszowych. Mają dość charakterystyczny, półokrągły kształt. Najczęściej stosowane są nawet wejściami do różnego rodzaju lokali. Dostępne na rynku markizy różnią się od siebie także pod względem sposobu ich zwijania. To także istotny czynnik jaki należy wziąć pod uwagę wybierając konkretny model markizy.

Zobacz również:  Zalety i wady mieszkania z rynku pierwotnego

Odpowiedni materiał wykonania

Dokonują wyboru markizy, uwagę zwrócić należy także na materiał, z którego została wykonana. Musi być to materiał trwały i szczelny. Przede wszystkim materiał musi być odporny na negatywne warunki atmosferyczne. Mowa tu o wietrze, zanieczyszczonym powietrzu oraz o promieniach UV. Markiza musi być także odporna na wszelkie rozdarcia czy płowienie. Dlatego najlepszym wyborem będzie markiza wykonana z materiału impregnowanego z dodatkową powłoką ochronną.

Sposób rozwijania markizy

Równie ważne jest także to w jaki sposób markiza się rozwija. Tu do wyboru także jest kilka rozwiązań. Markiza może być rozwijana oraz zwijana za pomocą korby ręcznej, taśmy lub za pomocą pilota. Markizy rozwijane i zwijane elektronicznym pilotem często wyposażane są czujnik pogodowy. Dzięki temu np. w przypadku pojawienia się silnych opadów lub deszczu markiza zwija się automatycznie, a następnie po poprawie warunku pogotowany także rozwija się w sposób automatyczny.

Właściwa konserwacja markizy

Markiza to niezwykle przydatne wyposażenie balkonu lub tarasy, ale pamiętać należy, że aby spełniła swoje zadania trzeba o nią odpowiednio dbać. Konieczna jest zatem właściwa konserwacja. Przede wszystkim należy dbać o to, aby materiał zbytnio się nie zabrudził. Jeśli jednak tak się zdanie, należy go delikatnie czyścić odpowiednimi środkami. Nie mogą być to silne środki chemiczne, gdyż te mogą wybielić materiał. Pamiętać należy także o odpowiednim zabezpieczeniu markizy w okresie jesiennym i zimowym. Najlepiej jeśli będzie ona zabezpieczona folią. Oprócz materiału nie można zapomnieć o właściwym zabezpieczeniu całego mechanizmu markizy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać