materac

Jaki materac będzie odpowiedni?

Total
0
Shares

Wybór materaca jest bardzo ważny – to od niego zależeć będzie, czy poranki okażą się czymś wspaniałym czy raczej okropnym przez nieprzespaną noc. Dodatkowo czas poświęcany na sen jest również momentem, w którym kręgosłup może odpocząć po dniu pełnym wszelkiego rodzaju obciążeń. Warto więc poświęcić chwilę na dobór odpowiedniego rodzaju materaca.

Materace sprężynowe

Jeden z najstarszych, a zarazem najtańszych rodzajów materaca. Zbudowany jest ze specjalnych sprężyn pokrytych materiałem zabezpieczającym, zależnie od modelu może być to końskie włosie, pianka itp. Materace tego typu są znane ze swojej trwałości, jednak ze względu na niską elastyczność nie dostosowują się do kształtu ciała, co może być problematyczne dla osób z problemami z kręgosłupem oraz obniżać komfort odpoczynku. Dodatkowo w tańszych modelach wraz z użytkowaniem poszczególne sprężyny mogą wychodzić z warstwy zabezpieczającej materiału, co bywa bardzo niekomfortowe dla użytkownika.

Wyróżnia się również podrodzaj materacy sprężynowych nazywany kieszeniowym. Podstawową różnicą jest umiejscowienie sprężyn. W przeciwieństwie do klasycznych modeli nie tworzą one jednej powierzchni, ale pracujące niezależnie od siebie fragmenty. Dzięki czemu rozwiązywany zostaje problem słabego dostosowania do kształtu ciała użytkownika. Pozostałe wady materacy sprężynowych wciąż jednak występują.

Zobacz również:  Jaka markiza na balkon i taras?

Materace termoplastyczne

Jest to rodzaj materaca praktycznie pozbawiony wad. Ze względu na nowatorską budowę ze specjalnego materiału doskonale dostosowuje się do ciała użytkownika, reagując na wywierany przez niego nacisk oraz jego temperaturę ciała. Z tego względu są szczególnie polecane dla osób mających problemy z krążeniem – odciążają one tętnice. Materace tego rodzaju cechuje dodatkowo wysoka żywotność. Jedyną oraz podstawową wadą, a zarazem powodem ich niskiej popularności jest niezwykle wysoka cena.

Materace lateksowe

Jest to rodzaj materacy wypełnionych kauczukiem i syntetycznym lateksem ze specjalnymi domieszkami. Sprawia to, że otrzymany w ten sposób materac jest zarówno twardy, jak i elastyczny. Ze względu na swoją strukturę konieczne jest dobranie materaca odpowiedniego do wagi użytkownika, co może powodować pewne problemy w przypadku łóżek dwuosobowych, gdzie każda ze śpiących osób ma znacznie inną masę ciała. Ze względu na wykorzystanie podatnych na odkształcenia materiałów, materac bardzo dobrze dostosowuje się do kształtu kręgosłupa, dzięki czemu zapewnia komfortowy i zdrowy odpoczynek. Jego wadami są natomiast nieprzepuszczanie wody oraz często wysoka cena.

Zobacz również:  Nowoczesne oświetlenie, czyli inteligentne żarówki

Materiały piankowe

Wykonane z wirów kokosowych oraz specjalnej pianki są jednymi z popularniejszych rodzaj materacy. Dość dobrze dostosowują się do kształtu ciała, dzięki czemu kręgosłup może odpocząć, są dość miękkie, przepuszczają zarówno powietrze jak i wodę, dzięki czemu będą polecane dla alergików. Charakteryzuje je dość niska cena. Są jednak niezbyt trwałe z powodu podatności na odgniecenia materiału w miejscach najczęściej obciążanych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać
markiza

Jaka markiza na balkon i taras?

Każdy kto posiada balkon lub taras z pewnością zgodzić się z tym, iż markiza to przydatne wyposażenie. To idealna ochrona przed promieniami słonecznymi lub padającym deszczem. Żadne warunki atmosferyczne nie…
Zobacz post