mieszkania z rynku pierwotnego

Zalety i wady mieszkania z rynku pierwotnego

Total
0
Shares

Zakup mieszkania jest przełomowym momentem w życiu, ze względu na wymagany nakład finansowy. Zazwyczaj wiąże się z zaciągnięciem kredytu hipotetycznego na 10 czy nawet 30 lat. Istnieje wiele czynników, które powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze mieszkania. Podjęcie decyzji powinno być poparte analizami i rozeznaniem na rynku.

Rynek pierwotny a wtórny

Rynek pierwotny dotyczy nieruchomości, które są nowo wybudowane – od dewelopera. Mieszkania z rynku pierwotnego najczęściej kupowane są przed zakończeniem budowy. Rynek wtórny oznacza zakup mieszkania z drugiej ręki. Nieruchomości używane charakteryzują się wykończonym stanem, choć często wymagają generalnego remontu. Natomiast, jeżeli zaakceptujemy stan mieszkania to możemy się od razu wprowadzić. 

Zalety mieszkania z rynku pierwotnego

Pierwszy właściciel

Stan surowy mieszkania pozwala nam zaaranżować pomieszczenia według własnej koncepcji. Bez konieczności przeprowadzenia generalnego remontu, jak w przypadku rynku wtórnego. Mamy wolny wybór w doborze kafelek czy podłóg. Możemy też zatrudnić architekta wnętrz, który pomoże nam urządzić przestrzeń.

Zorganizowana przestrzeń

Deweloperzy konkurują ze sobą pod względem architektonicznym. Mieszkania z wielkiej płyty zostały zastąpione nowoczesnymi bryłami. Nowoczesne osiedla charakteryzują się urządzonym otoczeniem, dostosowanym do potrzeb jego mieszkańców. Rodziny z dziećmi z pewnością docenią ogrodzony plac zabaw dla dzieci przed blokiem czy wózkarnię. Deweloperzy prześcigają się z udogodnieniami na zamkniętych osiedlach – całodobowa ochrona czy hala garażowa jest standardem. Wygospodarowywane są przestrzenie integrujące sąsiadów oraz obiekty sportowe – siłownia, basen czy kort tenisowy. Kolejnym benefitem są ułatwienia dla osób niepełnosprawnych – windy, specjalne podjazdy.

Miejsce parkingowe

Wraz z rozwojem miast, coraz większej gęstości zaludnienia parkowanie samochodu bywa bardzo problematyczne. O ile uda się znaleźć wolne miejsce postojowe, to zaparkowanie auta wiąże się z uiszczeniem opłaty, wykupem abonamentu. Kupując mieszkanie deweloperskie zwykle mamy zagwarantowane miejsce parkingowe. Najczęściej w podziemiach budynku tworzone są hale garażowe.

Wady mieszkania z rynku pierwotnego

Lokalizacja

Ze względu na ograniczoną wolną przestrzeń do zagospodarowania, nowoczesne osiedla powstają głównie na obrzeżach miast. Zdarzają się problemy z infrastrukturą drogową, w szczególności związane z nierozwiniętą komunikacją miejską na obrzeżach. Dojazd do centrum czy do pracy bywa niezwykle utrudniony. Codzienne stanie w korkach czy marznięcie na przystanku nie jest zachęcającą perspektywą. Z kolei nowe mieszkania w ścisłym centrum są bardzo drogie. Mało kto, może sobie pozwolić na taką inwestycję finansową.

Czas oczekiwania na mieszkanie

Kupno mieszkania z rynku pierwotnego wiąże się z długim oczekiwaniem na finalizację inwestycji. Do rzadkości należą sytuację, gdzie mieszkanie jest od razu gotowe do użytku. Zwykle należy czekać miesiącami bądź latami na wymarzone M. Do tego należy doliczyć czas na wykończenie i aranżację mieszkania. Podpisując umowę w chwili, gdy widzimy tylko fundamenty, pojawia się obawa o realizację inwestycji.

Zobacz również:  Dachówki solarne: 4 Korzyści płynące z zastosowania dachówek solarnych jako materiału do tworzenia dachu.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać
markiza

Jaka markiza na balkon i taras?

Każdy kto posiada balkon lub taras z pewnością zgodzić się z tym, iż markiza to przydatne wyposażenie. To idealna ochrona przed promieniami słonecznymi lub padającym deszczem. Żadne warunki atmosferyczne nie…
Zobacz post