Efektowny żywopłot – kiedy i jak go przycinać?

Efektowny żywopłot – kiedy i jak go przycinać?

Total
0
Shares

Chcąc oddzielić się od sąsiada, osłonić się od hałasu, czy zapobiec wścibskim spojrzeniom innych ludzi, warto zdecydować się na żywopłot, zwłaszcza że z powodzeniem można go stworzyć zarówno przy wykorzystaniu iglaków, jak i roślin liściastych. Tego typu ogrodzenie może pełnić zarówno funkcję praktyczną, jak i dekoracyjną, pięknie ozdabiając nasz przydomowy ogród. By jednak żywopłot mógł zachować estetyczną formę, warto wiedzieć, w jaki sposób, a także, kiedy należy go przycinać.

Kiedy wykonywać prace pielęgnacyjne?

Zaleca się, aby wszelkie prace dotyczące pielęgnacji, w tym przycinania żywopłotu, były wykonywane na wiosnę, zanim rośliny zaczną pączkować. To właśnie o tej porze roku najlepiej przeprowadzić pierwsze przycięcie nowo posadzonych roślin lub starszych krzewów. W sytuacji, kiedy żywopłot został posadzony w okresie jesiennym, nie należy ciąć go przed zimą, gdyż może to spowodować, że ogrodzenie nie będzie prezentować się tak estetycznie, jakbyśmy chcieli.

Zobacz również:  Powody, dla których regularna pielęgnacja trawnika jest ważna

W tym miejscu warto podkreślić, że nie należy bać się przycinania, ponieważ prawidłowo przeprowadzony zabieg nie tylko wzmocni gałęzie, ale także sprawi, że rośliny będą bujniejsze. Trzeba jednak pamiętać, aby cięcie było wykonywane regularnie, gdyż w przeciwnym razie krzewy mogą stracić swój naturalny pokrój.

W jaki sposób przycinać żywopłot?

Bez względu na to, z jakich gatunków roślin zostało stworzone ogrodzenie, cięcie należy rozpoczynać zawsze od boków. Chcąc mieć pewność, że linia przycięcia będzie prosta, można rozwinąć sznurek równolegle do krawędzi żywopłotu. Jeśli zabieg będziemy przeprowadzać, posługując się tradycyjnymi ręcznymi nożycami, wówczas sznurek należy umieścić na docelowej wysokości, jaką chcemy osiągnąć. Natomiast, gdy cięcie będzie wykonywane przy użyciu narzędzia elektrycznego, wówczas bardzo ważne znaczenie ma kierunek ruchu. Najpierw należy wykonać zabieg w dół, usuwając zbędne fragmenty gałęzi, a następnie kierować się ku górze. Po zakończeniu pracy nad bokami można przejść do przycięcia wierzchołka żywopłotu. Najlepiej jest je przeprowadzić, trzymając nożyce poziomo, wykonując półobroty tułowiem. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że linia cięcia będzie bardziej wyrównana, niż gdybyśmy poruszali urządzeniem jedynie za pomocą rąk.

Zobacz również:  10 Pomysłów na naturalną kontrolę szkodników

O czym jeszcze pamiętać, przycinając żywopłot?

Podejmując się samodzielnego cięcia żywopłotu, warto mieć na uwadze kilka kwestii. Przede wszystkim, ważne jest, aby:

  • do przycinania używać wyłącznie dobrze naostrzonych narzędzi, gdyż tępe urządzenia mogą uszkodzić pędy roślin, narażając je na zwiędnięcie, czy różnego rodzaju choroby,
  • do cięcia krzewów o większych liściach nie powinno stosować się elektrycznych nożyc, gdyż mogłyby je one po prostu zniszczyć; znacznie lepiej sprawdzą się ręczne sekatory,
  • do przycinania większych powierzchni żywopłotów można używać specjalnych nożyc dźwigniowych.

Podsumowanie

Prawidłowo przeprowadzone cięcie żywopłotu sprawi, że będzie on wyglądać estetycznie i harmonijnie. Poza przycinaniem warto też pamiętać o systematycznym nawożeniu roślin, aby dostarczyć im składników wspomagających wegetację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać