wybór odkurzacza

Jaki rodzaj odkurzacza będzie najlepszy?

Total
0
Shares

Kupno odkurzacza może wydawać się bardzo prostym zadaniem, nie jest to jednak reguła. Na rynku dostępnych jest nie tylko wiele modeli, ale również rodzajów odkurzaczy. Z tego względu tak istotny jest dobór sprzętu odpowiedniego do potrzeb.

Odkurzacze workowe

Przez długi czas był to najpopularniejszy rodzaj odkurzacza. Cechuje go duża wygoda użytkowania spowodowana tym, że wszystkie nieczystości są składowane w specjalnym worku. Dzięki temu proces opróżniania odkurzacza jest bardzo szybki oraz czysty. Będzie to miało szczególne znaczenie dla alergików. Podstawową wadą jest kwestia zakupu worków, która generuje dodatkowe koszty oraz fakt, że wraz ze wzrostem poziomu zapełnienia worka może spadać siła ssąca.

Odkurzacze bezrowkowe

Jest do absolutne przeciwieństwo urządzeń, w których wykorzystywane są worki. Posiadają one specjalny pojemnik, w którym składowany jest bród. Z tego względu proces jego opróżniania może być problematyczny ze względów zarówno porządkowych, jak i poprzez dużą ilość pyłów, szkodliwą dla alergików. Nie ma tutaj jednak konieczności zakupu często drogich worków.

Zobacz również:  Jaki materac będzie odpowiedni?

Odkurzacz pionowy

Jest to mniejsza wersja odkurzaczy, która jest dużo łatwiejsza w eksploatacji – nie ciągnie się jej za sobą, ale trzyma w ręce. Podstawowa zaleta takiego odkurzacza to mobilność, dzięki czemu można wykorzystać odkurzacz do czyszczenia mało dostępnych miejsc. Kolejnym plusem jest częsty brak konieczności podłączenia do prądu – dostępne są modele wcześniej ładowane. Z tego względu będzie doskonały na drobne porządki jak np. usunięcie okruszków z kanapy. Cechuje go jednak mała pojemność oraz niska moc ssąca.

Odkurzacze piorące

Ich podstawowa zaleta to możliwość wyprania dywanu lub wykładziny. Nie przydadzą się więc zbytnio do mieszkań i domów, w których większą część powierzchni pokrywają panele i kafelki. Są to urządzenia dużo większe od swoich klasycznych braci – wynika to z wbudowanego w nie zbiornika na detergent oraz wodę. Są one droższe, cięższe i bardziej problematyczne w eksploatacji, dlatego poleca się je przede wszystkim tam, gdzie powierzchnie zajmują głównie dywany i wykładziny.

Po wyborze typu

Są to podstawowe rodzaje odkurzaczy, jednak wśród ich przedstawicieli również można zauważyć duże rozbieżności. Można będzie znaleźć urządzenia o większej lub mniejszej mocy ssącej. Wyposażone w różnej długości kable czy też charakteryzujące się różną wagą i wymiarami. Te kwestie również należy wziąć pod uwagę podczas zakupu. Zwykle wraz ze wzrostem ceny spada waga urządzenia, dodatkowo droższe modele będą wyposażone w większą moc ssącą i akcesoria, które mogą być pomocne przy czyszczeniu różnych niestandardowych powierzchni. Podczas zakupu należy więc mocno przeanalizować, co będzie odkurzane w dużej mierze. Urządzenie przeznaczone do dużego domu będzie wymagało zupełnie innych parametrów niż takie, które używane będzie jedynie w niewielkiej kawalerce. W tym drugim przypadku nie będzie potrzebny ani długi kabel, ani ogromna pojemność worka bądź pojemnika na kurz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się spodobać
markiza

Jaka markiza na balkon i taras?

Każdy kto posiada balkon lub taras z pewnością zgodzić się z tym, iż markiza to przydatne wyposażenie. To idealna ochrona przed promieniami słonecznymi lub padającym deszczem. Żadne warunki atmosferyczne nie…
Zobacz post